آشنایی با ۶ روش برای یادگیری بهتر

آشنایی با 6 روش برای یادگیری بهتر

آشنایی با 6 روش برای یادگیری بهتر


آشنایی با ۶ روش برای یادگیری بهتر

تیم تحقیقاتی و تندخوانی شاه بابایی، در این نوشتار در صدد است مقاله ای کوتاه را برای آشنایی با ۶ روش برای یادگیری بهتر ارائه کند. لطفا نظرات خود را پس از امتحان کردن روش های زیر با کاربران در میان بگذارید.

۱.کتاب های چاپی یا لوازم الکترونیکی؟

تبلت ها و دیگر لوازم الکترونیکی، با اینکه کاربردی بسیار آسان داشته و قابل حمل و نقل هستند ولی تحقیقات حاکی از دست اول بودن کتاب و جزوات پرینت شده دارد. برخی تحقیقات نشان می دهند که انجام فعالیت هایی همانند اسکرول، کلیک و … با اینکه تجربیات آکادمیک افراد را بالاتر می برد ولی در رنظرسنجی که در دانشگاه های ایالات متحده، ژاپن و آلمان انجام شد بیش از ۹۰ درصد دانشجویان جزوات و کتاب های کاغذی را ترجیح دادند. به علاوه، مایا سالاویتز ژورنالیستی در حوزه روانشناسی دریافته است که دانشجویانی که از اسکرین کامپیوتر و یا تبلت به مطالعه می پردازند، نیاز به تمرین و تکرار بیشتری برای یادگیری مطالب نسبت به افرادی که از کتاب و جزوات چاپی می خوانند دارند.

۲. ورزش قبل از مطالعه

تاثیر ورزش و فعالیت های بدنی در زمینه سلامتی، فیتنس و روانشناسی ثابت شده است. مطالعات نشان می دهند که ذهن ما حتی پس از انجام فعالیت های بدنی سبک نیز بهتر عمل می کند. چرا که اندام های ما، اکسیژن و مواد مغذی دیگر را به مغز پمپاژ می کنند. بر اساس تحقیقات دکتر داگلاس بی مک کیگ، انجام فعالیت های بدنی کوتاه و خفیف قبل از مطالعه می تواند در هوشیاری، تیز بودن و میزان یادگیری و بهبود پذیرش اطلاعات جدید توسط مغز، تاثیر داشته باشد.

۳. تمرد اعصاب

استرس، مانع از یادگیری است. محققان دانشگاه کالیفرنیا، ارواین دریافته اند که استرسی که بسیار مختصر بوده و حدود ۲ ساعت طول بکشد می تواند هورمون های آزادکننده کورتیکوتروپین را درگیر کند و نتیجتا پروسه ایجاد و ذخیره اطلاعات را در مغز دچار تداخل کند. استراحت های کوتاه مدت در میان مطالعه و یا ورزش کردن و کشیدن نفس های عمیق می تواند در کاستن از میزان استرس و بهبود یادگیری شما دخیل باشند.

۴. برای آشنایی با ۶ روش برای یادگیری بهتر ارتباط ایجاد کنید

محققان می گویند تفاوت بین کسانی که پروسه یادگیری شان آرام است و کسانی که زودتر مطالب را یاد می گیرند در روش مطالعه شان است.
برای مثال، افرادی که سریعتر یاد می گیرند، به جای حفظ کردن مطالب، بین آن ها ارتباط ایجاد می کنند.
این نوع مطالعه به یادگیری زمینه ای نیز شناخته می شود. برخی دانشجویان نیز معتقدند که جمع بندی کردن تمامی مطالب در یک جا و به صورت دیداری(مثلا در روی کاغذ یا تخته سیاه)، می تواند منجر به ترسیم تصویری کلی تر در ذهن شده و در ایجاد ارتباط بین مطالب میسر واقع شود.

۵. در مورد افکارتان بیندیشید

فراشناخت و یا فکر کردن در مورد تفکرتان منجر به خودآگاهی می شود.
برای رسیدن به خودآگاهی، دانشجویان بایست بتوانند میزان توانایی و مهارت های خود را ارزیابی کنند و دقیق تر بدانند که در زمینه تحصیل و مطالعه شان چه مسیری را طی خواهند کرد.
باید از حالات، عواطف و احساسات خود تصویری در ذهن داشته باشند تا بتوانند خود را برای طی مسیر پر استرس مطالعه بهتر بشناسند.

۶. بر روی یک ماده درسی و یا موضوع بیش از حد متمرکز نشوید

اگر تا به حال برایتان پیش نیامده است که از مرور یادداشت های درس تاریخ، حفظ کردن فرمول های فیزیک و یا جدول مندلیوف و یا تمرین گام های موسیقی به سطوح بیایید بسیار خوش شانس هستید.
چنین تهدیدی برای دانشجویان و افراد اهل مطالعه جدی است.
بهتر است در مطالعه، موضوعات متنوعی را مطالعه کنید، به جای زوم کردن بر یک ماده درسی و تمرین و تکرار مکرر آن، می توانید چند ماده درسی را بخوانید و یا چند ماده درسی که با هم مرتبط هستند را مطالعه کنید؛برای مثال، به جای حفظ کردن لغت انگلیسی، می توانید بر روی مهارت ریدینگ خود نیز کار کنید و در این میان کلمات جدیدی نیز بیاموزید. در این صورت دیرتر دلزده و خسته خواهید شد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *