استرس در مطالعه

استرس در مطالعه

استرس در مطالعه


استرس در مطالعه

عوامل متعددی در مورد اضطراب و استرس در مطالعه در دانش آموزان و دانشجویان وجود دارد که از عوامل مهم آن می توان به عدم برنامه ریزی و نگرانی برای آینده و شک و تردید در مورد توانایی ها و خود کم بینی و اثرات ناشی از سوء تغذیه، اشاره نمود.

اضطراب و استرس در مطالعه معمولاً با نگرانی، تنش، تشویش، سردرگمی و اعصاب متشنج همراه است که این علائم عوارض جسمانی از قبیل سردرد و سرگیجه، بهم خوردن ساعات تغذیه و خواب و استراحت و مشکلات گوارشی و غیره را سبب خواهد شد.

 

پس افرادی که دچار این چنین عوارضی هستند برای آن ها در لحظات بحرانی چند توصیه ارائه می شود:

گرایش به یک کار هنری مانند نقاشی یا خطاطی یا موسیقی و نوشتن حالات آزار دهنده روی یک کاغذ و تکنیک خط زدن انجام نرمش و حرکات کششی استفاده از تلقینات مثبت و فکر کردن در مورد تواناییها استفاده از تنفس درمانی.

در شرایط بسیار حاد، حتماً به یک روانشناسی یا روانپزشک مجرب مراجعه نمایید.

مهارت های تندخوانی:

هر کسی امروز با شتاب عظیمی حرکت می کند. تحصیل شما در گرو سرعت شماست همیشه در پی زمان وفرصت باقیمانده بوده و پیوسته گرایش به درس خواندن داشته باشید، در تمام فرصت پیش آمده درس بخوانید. وقتی از توانایی هایتان حداکثر استفاده را بکنید و اولویت کاری شما مشخص شود به سرعت به طرف هدف در حال پیشرفت خواهید بود.

 

رعایت نکات زیر مهارت تندخوانی را در مطالعه برای شما افزایش خواهد داد واژه ها را گروه بندی کنیم:

ما می دانیم که چگونه حروف را با یکدیکر ترکیب کرده و کلمات را خوانده و بفهمیم، حالا باید یاد بگیریم که دسته ای از کلمات را با یکدیگر ترکیب کرده و یک جمله را در آن واحد بخوانیم و در قدم بعدی باید بیاموزیم که چگونه جملات را دسته بندی کرده و مفهوم کلی یک پاراگراف را درک کنیم ثابت شده که دسته بندی واژه ها قوۀ ادراک و فهم را افزایش می دهد. به طور کلی مفهوم را آسان تر می توان از یک دسته واژه استخراج کرد تا از کلمات منفرد و حتی حروف تک.

مکث ها و توقف های دید خود را هنگام مطالعۀ سطرها کم کنید:

این همان تمرکزهای لحظه ای روی حروف واژه هاست. در حین خواندن هر یک از سطرهای یک متن چشمان خود را به صورت جهشی به سمت جلو حرکت دهید. حال هر میزان که این مکث ها را کم کنید سرعت خواندنتان بیشتر می شود، تعداد این توقف ها معمولاً در افراد کند خوان به ۸-۷ بار در هر سطر می رسد، اما ما می توانیم این مکث ها را به ۳-۲ بار در هرسطح کاهش دهیم هنگام مطالعه چشمان خود را در طول سطرها به جای خود حرکت دهید برای کاهش مکث ها باید حوزۀ دید خود را افزایش دهید. برای این منظور شما باید  تلاش کنید تا تصاویر واقع شده در گوشۀ چشمان خود را بدون آن که به طور مستقیم به آن ها نگاه کنید ببینید.

 

اجازه ندهید هنگام مطالعه دیدتان دچار سرگردانی شود هیچ گاه به عقب باز نگردید:

بیشتر افراد عادت دارند حین مطالعه به عقب باز گشته و واژه ها و یا قسمتی از متن را که به درستی متوجه نشده اند باز خوانی کنند. این کار فقط سرعت خواندن شما را کاهش می دهد. شما می توانید با مطالعۀ تکمیلی، قسمت هایی را که به درستی متوجه نشده اید، درک کنید. شاید با خود بگویید که این بازخوانی مجدد هم زمان میبرد، اما بازگشت مکرر به عقب برای بازخوانی قسمت های درک نشده، به مراتب وقت گیرتر از مطالعۀ مجدد یک مطلب به روش تند خوانی است.

استرس در مطالعه

 مطالعۀ هدفمند:

هدف خود را در مطالعۀ هر متنی از قبل تعیین کنید که چه نوع اطلاعاتی را می خواهید به دست آورید. این کار باعث می شود تا شما اطلاعات غیر ضروری و حاشیه ای را در حین مطالعه حذف کنید

مفاهیم کلیدی را مطالعه کنید:

ما برای نگاشتن مطالب ناگزیر هستیم برخی دستورات نوشتاری و ساختار صحیح جملات را رعایت کنیم. اما بیش از ۵۰ درصد کل یک متن از واژه ها و حروف بی اهمیت و غیر ضروری البته برای درک آن تشکیل یافته است. مانند حروف ربط، بیاموزید، تنها اسم ها و افعال را بیشتر بخوانید.

با صدای بلند مطالعه نکنید.

در محیط مطالعۀ خود هر عاملی را که موجب پرت شدن حواس شما می شود حذف کنید.
تمرکز خود را هنگام مطالعه حفظ کنید. یعنی این که در حین خواندن مطلبی در آن واحد به هیچ چیز دیگری فکر نکنید.
هر میزان که شما با واژگان و اصطلاحات یک زبان آشناتر و مأنوس تر باشید درک بهتری نیز از متون نگاشته شده با آن زبان خواهید داشت، بنابراین تا می توانید واژه و اصطلاح جدید بیاموزید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *