مطالعه کنکور در ماه رمضان


مطالعه کنکور در ماه رمضان

این مقاله حاصل تحقیق و پژوهش گروه تحقیقاتی و تندخوانی استاد شاه بابائی در مورد عملکرد افراد در هنگام کنکور در ماه رمضان می باشد. امید است مورد توجه و عنایت شما عزیزان قرار بگیرد.
کنکور یک نوع آزمون سنجش دانسته های علمی افراد برای ورود به دانشگاه است که به صورت تستی توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگذار می شود.
در کشور ما ایران، موفقیت در این آزمون نقش بسزائی برای تعیین سرنوشت افراد دارد.این آزمون سالی یک مرتبه برای گروه های آموزشی مختلف برگزار می شود.
قبولی در این آزمون یکی از اهداف بزرگ داوطلبان است که علاوه بر خود فرد، خانواده او نیز در کسب این موفقیت تأثیر بسزایی دارند.
افراد مختلف برای موفقیت در کنکور از روش های متنوعی برای درس خواندن استفاده می کنند.هر فرد شیوه مخصوص به خود را دارد.
داشتن معلم های خوب به ویژه دروس تخصصی و همچنین مدرسه خوب، شرکت در کلاس های فوق برنامه در کیفیت درس خواندن داوطلب کنکوری بسیار مؤثر است.

عوامل موفقیت در کنکور

درس خواندن برای آزمون کنکور با درس خواندن در دوران تحصیل داوطلب کنکوری متفاوت است.
برای کسب موفقیت در این آزمون فرد می تواند از راهکارهای زیر استفاده نماید:

در درجه اول ایمان و توکل به خداوند و سپس مشخص کردن هدف، برنامه ریزی درست (با تمرکز و دقت)، استفاده از مشورت با افراد متخصص، که فرد را با روش های صحیح مطالعه، تقویت حافظه و روش های درست یادگیری مطلع می کنند، در اولویت مطالعه کنکور قرار دارند.‌‌‌‌

همچنین سلامت جسمانی، تغذیه سالم و مناسب، ورزش، خواب و استراحت کافی (خوب و با کیفیت)، کم کردن استرس و نگرانی، اعتماد به نفس (دست کم نگرفتن خود)، نگاه مثبت به کسب موفقیت، استفاده از آزمون های آزمایشی، فهمیدن نقاط ضعف و قوت خود نقش بسزائی در این موفقیت دارند.

استفاده از کتاب های کمک درسی، خلاصه نویسی (طبقه بندی و ساماندهی مطالب)، اختصاص وقت کافی (کیفیت درس خواندن)، مرور و تکرار مطالب، شرکت در کلاس های کمک درسی، آگاهی از شرایط آزمون، کمک گرفتن از تجربیات افراد موفق در کنکور و در آخر تلاش و پشتکار فراوان نیز از عوامل دیگر بسیار تاثیرگذار در کسب موفقیت در این آزمون است.

عوامل موثر در روند مثبت مطالعه کنکور در ماه رمضان

ماه رمضان یکی از ماه های پربرکت خداست.
داوطلبان کنکور در ماه رمضان با برنامه ریزی اصولی و دقیق می توانند نتیجه خوب و پرثمری از این ماه دریافت کنند.
برنامه ریزی باید به گونه ای باشد تا کیفیت مطالعه کاهش پیدا نکند.

 • زمان مطالعه:

فرد کنکوری به طور نرمال باید ۸ الی ۱۲ ساعت مفید در طول روزبه مطالعه بپردازد، ولی برنامه ی مطالعه را در ماه رمضان باید با شرایط بچیند.
زیرا در هنگام نزدیکی به افطار و ساعتی بعد از افطار کارایی پائین می آید.
پس باید ساعات مطالعه اندکی تغییر یابد.
درس های مشکل یا تخصصی پس از سحر مطالعه شوند و درس های ساده تر مانند دروس عمومی بعد از ظهر مطالعه و نکته برداری گردند.

سرعت مطالعه در بر گیرنده زمان مفید مورد نیاز برای خواندن یک مبحث است تا بازدهی کافی را داشته باشد. تندخوانی و تقویت حافظه در تسریع این روند بسیار موثر و مفید می باشد.

 • تعیین هدف:

تلاش برای رسیدن به رشته و دانشگاه مورد نظر از اهداف اساسی مطالعه آزمون کنکور به حساب می آید.

 • فراهم کردن منابع درسی:

تمامی کتاب های مورد نیاز درسی، کمک درسی و شرکت در آزمون های آزمایشی باید فراهم شود تا کنکوری با موفقیت صورت گیرد.

 • شرایط مکانی مطالعه:

محل مطالعه باید بصورتی باشد که مطالعه برای کنکور در ماه رمضان در آرامش و سکوت انجام شود.
برای این منظور می توان از نزدیکترین کتابخانه یا سالن مطالعه استفاده نمود.
در صورتی که دسترسی به سالن مطالعه وجود نداشت باید در خانه محل دنج و ساکتی را برای خودت فراهم نمود.

البته ناگفته نماند نقش والدین در ایجاد این شرایط مهم و ضروری است.
والدین عزیز وظیفه دارند ضمن فراهم نمودن این موقعیت نسبت به تشویق داوطلب و دور نگه داشتن وی از محیط تنش و اضطراب سعی کافی و وافی را داشته باشند.

 • حذف اضطراب و استرس:

تا زمانی که توکل بر خدا وجود داشته باشد، آمادگی کافی برای آزمون کسب شده باشد و افکار منفی کنار گذاشته شده باشد، آن زمان اضطراب و استرس معنایی نخواهد داشت.

 • برنامه غذایی مناسب:

داوطلب روزه دار به دلیل مدت زمان زیاد گرسنگی باید غذاهایی مصرف کند که هضم دیرتری داشته باشند، از جمله می توان به مصرف کربوهیدرات ها شامل حبوبات، جو، گندم، لوبیا، عدس، آرد سبوس دار، برنج، نان، لبنیات، میوه و سبزیجات (هویج، گوجه فرنگی، انار، توت فرنگی، مرکبات) اشاره کرد که در ماه مبارک رمضان موجب احساس دیرتر گرسنگی می شوند.

همچنین مصرف تنقلاتی مانند فندق، پسته، بادام و… بسیار مناسب است.
در هنگام افطار مصرف نوشیدنی های گرم به همراه خرما یا کششمش بسیار مفید است.
همچنین مصرف غذاهای آب پز یا سبک مانند شیربرنج، فرنی، مصرف مایعات از افطار تا سحر مانند شربت لیمو، شربت خاکشیر و … نیزبسیار توصیه شده است.

 • ورزش مناسب:

ورزش مناسب برای زمانهای روزه داری نباید بصورتی باشد که انرژی بدن تحلیل برود.
مثلا نرمش سبک و یا حرکتهای کششی که برای شادابی و تمدد اعصاب مناسب است.
پیاده روی سبک مخصوصا در مکان هایی که آرام و به دور از تنش است باعث نشاط و شادابی جهت آمادگی مطالعه می گردد. از تمرینات تنفسی هم نباید غافل شد.

 • خواب مناسب:

داوطلب کنکور باید در نظر داشته باشد برای تثبیت آموخته ها از طریق مطالعه، خواب بهترین کمک را به او خواهد کرد. شاید بعضی داوطلبان بر این باورند که هرچه بیشتر بیدار بمانند و مطالعه کنند زیاد یاد می گیرند ولی متخصصین علوم اعصاب و روان توصیه می کنند برای اینکه مطالب مورد مطالعه از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت انتقال پیدا کند یکی از بهترین روش ها خواب مناسب است.

با این توضیح داوطلب مخصوصا در ماه رضمان باید سعی داشته باشد ۶ الی ۸ ساعت درطول شبانه روز بخوابد.
همچنین دقت نماید زمان خواب هم مهم است، مثلا خواب در ساعت پایانی شب ارزش آن دو برابر خواب در ساعات بعد از طلوع آفتاب است.
این ماه مبارک بهترین فرصت برای داوطلب است تا با شب نشینی نکردن بتواند از فرصت عالی صبح زود برای مطالعه استفاده نماید.
در منابع اسلامی به خواب قیلوله اشاره شده است که خود باعث افزایش حافظه می گردد.

 • حفظ انرژی و آرامش:

یافته های محققان و پژوهشگران نشان دهنده آن است که در جوامع امروزی رفت و آمد های بیرون از خانه به دلیل بعد مسافت و ترافیک و شلوغی باعث خستگی و تنش های عصبی می گردد. داوطلبی که تلاش دارد تا تمام انرژی خود را معطوف به مطالعه برای کنکور در ماه رمضان نماید باید به یاد داشته باشد تردد غیر ضروری باعث خستگی جسمی و ایجاد عدم تمرکز وی می گردد.
در صورتی که در ماه رمضان داوطلب مجبور بود از خانه بیرون برود حتی المقدور باید در ساعات کم ترافیک به این کار مبادرت ورزد.

 • داشتن امید برای موفقیت:

داوطلب کنکور نباید روحیه خود را از دست بدهد زیرا رقیبان وی نیز در همین شرایط برابر قرار دارند، پس باید برای رقابت در این میدان با انرژی و توکل به خدا همه سعی و تلاش خود را بکار ببندد.

 • توجه به مسایل معنوی:

ماه مبارک رمضان زمان مناسبی است تا فرد کنکوری با بهره گیری از این فضای معنوی، استفاده از قرآن و ادعیه خود را بهتر مهیای مطالعه نماید.
یکی از روش های افزایش تمرکز و تقویت حافظه، حفظ قرآن کریم است.
طبق نظر دانشمندان و محققان حفظ قران باعث ایجاد آرامش و انرژی مثبت در فرد می شود.

همچنین در احادیث اشاره شده است قبل از مطالعه وضو بگیرید. در این زمینه از امامان معصوم توصیه شده است که قبل از شروع مطالعه دعای مطالعه را قرائت بکنید.
( اللهم اخرجنی من ظلمات الوهم و اکرمنی بنور الفهم اللهم افتح علینا ابواب رحمتک و انشر علینا خزائن علومک برحمتک یا ارحم الراحمین).

 • مشاوره با اساتید و افراد مجرب:

همانگونه که برای شروع هر مسابقه ای باید زیر نظر مربی کارکشته این کار را انجام داد، داوطلب کنکور هم پا به میدان مسابقه ای گذاشته است که رقیبان سرسختی در این رقابت هستند.
پس لازم است از تجربیات و دستور العمل های اساتید و مشاوران محترم به نحو احسن استفاده نماید.
و در نهایت اینکه موفقیت در آزمون کنکور به خود فرد و تلاش او بستگی دارد.

عوامل مشکل ساز هنگام درس خواندن کنکور

استرس یکی از مهمترین این عوامل است که برای مهار آن می توان از ورزش هایی همچون ریلکسیشن، یوگا و … اسفاده نمود اگر فرد نتوانست این مشکل را رفع کند باید حتما به روانشناس یا مشاوره مراجعه کند.
مورد دیگر اینکه فرد نباید هیچ وقت خود را با دیگران مقایسه کند.

کاهش  یا حذف عواملی که موجب افزایش حواس پرتی فرد می شود مانند استفاده از تلفن همراه، کامپیوتر، فضای مجازی و … . زیرا همگی موجب هدر دادن زمان مطالعه داوطلب می شوند.
دیدن سریال های تلویزیونی پس از افطار برای داوطلب کنکوری توصیه نمی گردد و بهتر از بجای آن بر اساس برنامه ریزی خود عمل کند.
پرهیز از خوردن برخی مواد غذایی مانند غذاهای سرخ کردنی و پرچرب، غذاهای بسیار شیرین (زولبیا، بامیه، شکلات و ..).

در روزه داران خوردن غذای بسیار هنگام سحری، نوشیدن چای بسیار بخصوص در هنگام سحر، مصرف غذاهای با نمک فراوان، نوشیدن آب زیاد، نوشابه های گازدار و قهوه علی الخصوص قبل از سحربه هیچ وجه توصیه نمی شود.
در هنگام مطالعه رویابافی ممنوع است. به حالت دراز کش مطالعه انجام نشود.
حتما پشت میز درس خوانده شود. سعی شود خواندن با علاقه و انگیزه صورت گیرد نه برای رفع تکلیف. قبل از درس خواندن فکر و خیال های منفی هم کاملا دور شود و پیگیری و دنبال کردن اخباری که موجب استرس و اضطراب می شود به هیچ وجه توصیه نمی شود.

حرف آخر

رسیدن به هر هدفی نیازمند تلاش فراوان است.
خداوند متعال انسان ها را از شرایطی عبور می دهد که هیچ از آن خبر ندارند.
به این دلیل که به جایگاهی آن ها را برساند که شایسته اش هستند. پس به خدا اعتماد و توکل کنید همانطور که در سوره طه آیه ۴۶ فرموده است:
«نترسید، من با شما هستم همه چیز را می شنوم و می بینم.»

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *