اضطراب چیست؟

اضطراب چیست؟

اضطراب چیست؟


اضطراب چیست؟

در این مقاله محققان گروه تقویت حافظه و تندخوانی استاد شاه بابائی برآنند تا به بیان این مطلب که اضطراب چیست، بپردازند. اگر خواهان تغییر در زندگی خود، خواهان زندگی سالم و بی حاشیه و ذهنی آرام و بی دغدغه هستید، مطالعه این مقاله را به شما دوستان عزیز توصیه می کنیم.
به زبان ساده می توان گفت، اضطراب یک نشانه ای از هشدار در برابر وقوع رویدادی نامشخص و خطرآفرین است و شخص از وقوع آن حادثه اطمینان ندارد اما خود را برای مقابله با آن آماده می سازد.
در علم روانشناسی این عمل یک نوع اختلال به حساب می آید، به نام  اختلال اضطرابی.

افرادی که دچار این اختلال هستند همیشه احساس ترس و نگرانی بیش از اندازه دارند، بدون آنکه علت مشخصی داشته باشد.
در مجموع همه انسانها به نوعی دچار اضطراب می شوند. اما متأسفانه در دورانی که ما در آن زندگی می کنیم سرعت اتفاقات ناگوار مانند بیماری کرونا به قدری زیاد شده است که استرس و اضطراب ها را چندین برابر می کند.

اضطراب نوعی احساس غلط است که به فرد تلقین می کند که از پس هیچ کاری برنمی آید. این حالت در برخی افراد ناگهانی و در برخی مزمن است.
پژوهش ها نشان دهنده آن است که اضطراب در طبقات کم‌درآمد، افراد میان‌سال، سال‌خورده و زنان نسبت به بقیه افراد جامعه بیشتر دیده می‌شود.

علل وقوع اضطراب چیست؟

اضطراب مزمن و شدید غیرعادی و مشکل‌ساز است و در بیشتر موارد به دلیل ترس از عدم موفقیت در کارها بوجود می آید.
مصرف حشیش، الکل، کوکایین، کافئین و… می توانند اضطراب آور باشد. همچنین برخی از آرام بخش ها، آمفتامین ها و سایر داروهایی که بر سیستم اعصاب تأثیر می گذارند، می توانند اضطراب آفرین باشند.
از دیگر عوامل می توان، عوامل اجتماعی مانند مشکلات خانوادگی، احساس جدایی و طردشدگی و… و عوامل محیطی مانند تغییرات ناگهانی و غیرمنتظره همچون زلزله، بیماری، مرگ یکی از نزدیکان و… را نام برد.

انواع اضطراب

اختلال اضطراب‌ انواع مختلفی دارد: اختلال اضطراب‌ حاد‌، اختلال‌ تطابق‌‌ با شرایط‌ جدید، اختلال‌ اضطراب‌ عمومی‌، اختلال‌ هراس، اختلال‌ پس‌ از وقوع حادثه‌، اختلال ترس‌ مریض‌گونه‌ و اختلال‌ وسواسی‌.

علائم شایع اضطراب چیست؟

به طور طبیعی اضطراب زودگذر است، ولی زمانی که بیش ازاندازه دوام یابد و عواملی مانند احساس خالی شدن سردل، تنگی نفس یا نفس نفس زدن، خشکی دهان، ضربان قلب زیاد، تعرق، سردرد، عصبی بودن، ناآرامی و بیقراری، احساس دوران سر، تکرر ادرار، بی حالی، لرزش بدن، نگرانی و دلهوره، بی خوابی، بدخوابی یا کابوس دیدن، تهوع، اسهال‌، کاهش‌ وزن،‌ عدم تمرکز حواس، منگی‌ یا غش‌، گوش به زنگ بودن، گر گرفتگی، از دست دادن کنترل، مشکل‌ در حافظه، انقباض‌ عضلات‌، هجوم افکار یا خاطرات ناراحت کننده به وجود آید، آنگاه باید بیماری تلقی شده و به پزشک مراجعه شود.

دیدگاه طب سنتی در مورد اضطراب چیست؟

امروزه در طب اسلامی و یا طب سنتی ریشه بیشتر بیمارها را نگرانی یا اضطراب میدانند، زیرا این دلواپسی ها روی کلیه، معده، قلب تأثیر مستقیم دارد.

تأثیر سبک زندگی در کنترل اضطراب

اختلال‌ اضطراب در روابط‌ اجتماعی‌ و شغلی‌ بسیار تأثیرگذار است.
به منظور دوری از اضطراب در زندگی عادی می توان از روش های زیر استفاده کرد:

دیدن یک فیلم کمدی، پیاده روی یا کوهنوردی، استفاده از روش های آرام سازی و رها سازی (Relaxation) ، دوری از تنش ها با ورزش و ماساژ زیرا در هنگام ورزش کردن انسان در مورد مسائل پیرامون خود دچار حواس پرتی شده و احساس بهتری پیدا می کند.

رها کردن مشکلات گذشته، یادداشت کردن عواملی که موجب اضطراب می شوند، درد و دل کردن با دوستان خود.
چون این روش به تخلیه احساسات ناراحت کننده بسیار کمک می کند.
فکر خود را مشغول مسائل مثبت کردن، رژیم غذایی سالم، افزایش اعتماد به نفس، عدم گوشه نشینی و اجتماعی بودن، اندیشیدن به زمان حال، شاد بودن، موسیقی گوش دادن، خواب کافی (به طور میانگین ۸ ساعت در طول روز)، فعال ماندن و کار کردن، اجتناب از الکل، اجتناب از کافئین (چای، قهوه، نوشابه و… ) که باعث افزایش ضربان قلب می شود.

ترک سیگار، تمرینات تنفسی پایه (از روش توجه آگاهی)، داشتن نظم در تمام کارها موجب از بین رفتن بخش زیادی از اضطراب می شود.
با حمام کردن، استخر رفتن، در دریا یا دریاچه شنا کردن انرژی های منفی تخلیه می شود. همچنین برای کسب آرامش می توان از مدتیشن یا یوگا کمک گرفت.
به دیگران یک شاخه گل هدیه دادن، با این کار هم احساسات منفی در فرد مقابل هم در خود از بین می رود و این کار حال انسان را خوب می کند.

در کل کار کردن با گیاهان، گل ها و درختان بهترین روش برای تخلیه انرژی منفی است.
گل ها در بیشتر افراد به بهبود حالشان کمک می کنند.
زمانی که دچار اضطراب شدید به گردش و تفریح بروید.
بودن در جنگل یا طبیعت خود به خود به انسان آرامش وارد می کند.

آیا غذاها می‌توانند اضطراب را برطرف کنند؟

برخی غذاها هم می‌توانند تأثیرات قابل توجهی بر مغز و افزایش آرامش فرد بگذارند.
این غذاها عبارت‌اند از: ماهی، بابونه، زردچوبه، شکلات، ماست، چای سبز و… .

راه های درمان اضطراب چیست؟

مراجعه به پزشک زمانی باید انجام پذیرد که خود درمانی فرد جواب ندهد.
شناخت درمانی و بررسی ریشه ها و علل بروز اضطراب، علل نارضایتی ها و وسواس های فکری، خطاهای شناختی، قضاوت های غلط، انتظارات و توقع های بیجا از عوامل راه های درمان اضطراب است.

از داروهایی که امروزه برای درمان اضطراب تجویز می شود می‌توان فلوکستین (پروزاک)، سرترالین، داروهای آرام بخش و… را نام برد.
و نیز آزمایشات مورد تجویز پزشکان برای اضطراب عبارتند از: آزمایش کامل خون، تجزیه و تحلیل خون، آزمون های مربوط به عملکرد تیروئید و آزمایش ادرار.

حرف آخر

امیدواریم با تأمل در این مقاله ریشه اضطراب را در خود بیابیم و با پذیرفتن نکات ضعف خود، سرکوب نکردن احساسات خود و پذیرفتن واقعیت ها، دنبال مقصر نگردیم و با شناخت بیشتر خود و خودشناسی و درک درست از زندگی به این بحث که اضطراب چیست واقف شویم و این اختلال را درمان و با آرامش از زندگی لذت ببریم.

لحظات سخت زندگی هیچ گاه دائمی نیستند، انسانهایی که لحظات سخت و دشوار را با صبر فراوان پشت سر می گذارند در زندگی جاودانه هستند.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *