تقویت حافظه برای درس خواندن

تقویت حافظه برای درس خواندن

تقویت حافظه برای درس خواندن


تقویت حافظه برای درس خواندن

یکی از مهمترین شاخه های تقویت حافظه، تقویت حافظه برای درس خواندن می باشد که همواره برای دانش آموزان و دانشجویان مهم و حیاتی تلقی می شود. اما متاسفانه هیچ کدام آموزش ندیده ایم که چطور از حافظه‌ی خود استفاده کنیم و حتی چطور آن را تقویت کنیم.
جالب آنکه تا بحال کسی به ما اصلا نگفته است که حافظه قوی و ضعیف نداریم بلکه این ما هستیم که می توانیم از حافظه خود به درستی استفاده کنیم و به تمامی پتانسیل آن دست یابیم.
حتی دانشمندان بزرگی همچون انیشتین هم سیستم هوشی و عصبی خاصی نداشتند و گاه نیز از مشکلات تمرکزی و حافظه ای رنج می بردند.

حتما داستان نیوتن را به خاطر دارید که در هنگام انجام آزمایش به دلیل نداشتن تمرکز بجای تخم مرغ، ساعت خود را جوشاند.
داستان هایی از این قبیل بسیار زیاد هستند پس هیچ وقت خود را بابت عملکرد ذهن و حافظه خود سرزنش نکنید، بلکه سعی کنید راه های موثر تقویت حافظه برای درس خواندن را به خوبی بشناسید.
متخصصان حوزه هوش و حافظه معتقدند تمریناتی وجود دارد که با انجام دادن آنها عملکرد مغز و حافظه سریع تر خواهد بود و در امتحانات به شما کمک خواهد کرد که مطالب را با تمرکز و به راحتی به یاد آورید.
هر کدام از این تمرینات به شیوه ای خاص و منحصر به فرد، به تقویت حافظه برای درس خواندن دانش آموزان و دانشجویان کمک می کند.
در این بخش به برخی از آنها اشاره می کنیم:

استرس خود را مهار کنید

کلمه استرس نخستین بار توسط فردی به نام هانس فرلی با اقتباس از واژه strain  به معنی کُرنش کردن استفاده شده است.
وی این لغت را از حوزه فیزیک و مکانیک اقتباس کرده بود.
از نظر محققان این حوزه، استرس دارای دو جنبه مثبت و منفی می باشد و به تنهایی منفی نیست.

استرس مثبت به عنوان Eustress و استرس منفی به عنوان Distress شناخته می شود.
استرس منفی زمانی رخ می دهد که فرد احساس کند مجموعه انتظارات و توقعاتی که از او وجود دارد فراتر از توانایی ها و پتانسیل های وجودی او می باشد.
پس در واقع استرس ریشه ذهنی دارد که در اکثر مواقع با ایجاد موانع ذهنی مانع انجام کار مورد نظر می شود.

متاسفانه استرس به تنهایی می تواند مفیدترین و ایده آل ترین زمان و شرایط درس خواندن ما را هدر دهد، لذا برای استفاده بهینه از زمان و موقعیت موجود باید بتوانیم استرس خود را کنترل کنیم.
برای این کار از نشستن های طولانی باید بپرهیزید.
زیرا نشستن طولانی مدت و نداشتن فعالیت بدنی با نامتعادل کردن ترشح هورمون ها بر روی عملکرد مغز و ذهن تاثیر منفی می گذارد و باعث ایجاد حس خستگی هنگام کار کشیدن از مغز حتی با فکر کردن می شود.

مصرف انواع فست فودها و غذاهای تراریخته به دلیل وجود شکر و نمک بیش از حد باعث افزایش حس اضطراب و افسردگی و کاهش کارایی مغز می شود.

رفتن به پارک و یا قرار گرفتن در طبیعت و استشمام بوی چمن و درختان، گوش دادن به موسیقی لایت و آرامش بخش، تماشای فیلم های مثبت و کمدی، مطالعه کتاب های آموزش فردی و ارتقاء شخصیت، مصرف انواع دمنوش های گیاهی مانند چای سبز، مدیتیشن و یوگا، انجام بازی های ذهنی-تمرکزی، انجام تمرینات تنفسی، مصرف انواع نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه و نسکافه، گرفتن دوش آب گرم، داشتن برنامه های میان مدت سفر، داشتن خواب کافی و حتی ماساژ گرفتن می تواند تاثیر چشمگیری بر کاهش اضطراب و استرس داشته باشد.

 

تقویت حافظه برای درس خواندن

تقویت حافظه برای درس خواندن

تپش قلب بیشتر، حافظه بهتر

حتما شنیده اید که پزشکان برای بیشتر دردهای جسمی و روحی ورزش تجویز می کنند.
به تازگی و بر اساس تحقیقات دکتر چاک هیلمن از دانشگاه ایلینوی، تقویت حافظه برای درس خواندن و مدیریت بهتر امتحانات نیز به لیست مسائلی که با ورزش درمان می شوند اضافه شده است.

حتما از خود می پرسید چطور ممکن است که انجام تمرینات فیزیکی به تقویت عملکرد بخشی که جنبه فیزیکی ندارد کمک کند.
در پاسخ باید گفت ورزش کردن باعث پمپاژ بیشتر خون توسط قلب به اندام های مختلف بدن می شود و در نتیجه این فرایند، اکسیژن رسانی بیشتری به مغز صورت می گیرد و باعث بهبود عملکرد مغزمی شود.

پیش از این ورزش و پیاده روی را به عنوان ۲ راهکار مهم برای کاهش استرس عنوان کرده بودیم، و حال پیشنهاد می کنیم برای تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغز سر جلسه امتحان حتما قبل از درس خواندن  و قبل از امتحانات حداقل ۲۰ دقیقه پیاده روی یا ورزش کنید.

قبل از درس دادن، درس بخوانید

پیش خوانی قبل از تدریس معلم روشی است بسیار عالی که به شما کمک می کند یک دید کلی و محتوایی نسبی نسبت به مطالب پیش رو داشته باشید و ذهن تان آماده پذیرش اطلاعات جدید پیش رو باشد.
این سبک مطالعه حتی اگر به صورت سطحی و با ادراک کم هم باشد، به بالا رفتن سطح یادگیری و انتقال سریع تر مطالب از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت کمک شایانی می کند.

بر اساس تئوری کراشن (i+1)، هنگامی که در معرض اطلاعات جدید قرار میگیریم یادگیری زمانی رخ می دهد که اطلاعات جدید فقط یک واحد از اطلاعات قبلی جلوتر باشند. در این فرمول I  به معنی اطلاعات موجود می باشد.
هنگامی که مغزمان اطلاعات جدید دریافت می کند در صورتی که فاصله بین اطلاعات قدیم و جدید زیاد باشد فرد دچار حالت ابهام می شود و درک مسئله برایش مشکل می شود.

برای حل این مسئله باید مطالب جدید را به واحدهای کوچکتر تقسیم کنیم تا ذهن فرصت داشته باشد یک به یک درگیر فرایند یادگیری شده و فرایند i+1 را طی کند.
با پپیش خوانی این فرصت را به مغز می دهید که مطالب جدید را دریافت کرده و قبل از آموزش معلم چند واحد از آنها را به عنوان اطلاعات جدید بپذیرد.
در نتیجه مغز در این حالت می تواند کدهای اطلاعات دریافتی را یک مرحله قبل تر بشکند و بپذیرد و حجم بیشتری برای داده های ورودی جدید داشته باشد.

یعنی زمانی که معلم شروع به تدریس می کند چون شما قبلا مطالعه کرده اید و چند بخش آن را فهمیده اید، مغز زمان کافی برای درک مطالب دیگر دارد و می تواند یک پله دیگر به اطلاعات خود بیافزاید.
در نتیجه این فرایند دروس آموزش گرفته شده مدت طولانی تری در حافظه ثبت و ضبط شده و در خاطرها می ماند.

بعد از آموزش دوباره به سراغ کتاب بروید

تحقیقات نشان می دهد یکی از بهترین راه ها برای تقویت حافظه برای درس خواندن، مطالعه مطالب بلافاصله بعد از آموزش می باشد.
این کار باعث می شود مطالب جدید سریع ترو بهتر پردازش شده به بخش تثبیت یافته ذهن انتقال یابند.
زیرا اطلاعاتی که در رویارویی اول در ذهن نقش می بندند در ابتدا به سان یک تکه ابر بی رنگ و محو می مانند که شکل و موجودیت ریشه ای ندارند.

اما با مرور مجدد بعد از کلاس آموزشی این ابر شکل پیدا کرده و صاحب موجودیت پر رنگ تر و مانده گارتر می شود.
در صورت مرور مجدد بعد از یک هفته، این مطالب می توانند حداقل تا ۳ ماه در حافظه بمانند.
البته فراموش نکنید این مطالب باید کاملا درک شده باشند و دارای مفاهیم کاملا واضح و پردازش شده برایتان باشند.

اطلاعات زیاد را در دسته های کوچک مدیریت کنید

اگر مجبور هستید حجم زیادی از اطلاعات را یاد بگیرید که دارای زیر مجموعه ها و شاخه های متعدد هستند، سعی کنید آنها را دسته بندی کنید و با رسم نمودار از حافظه تصویری تان برای به خاطر سپردن آنها کمک بگیرید.
دسته بندی کردن کلیات اطلاعاتی با ایجاد مرز بخش بندی شده، تاثیر چشمگیری بر تقویت حافظه برای درس خواندن دارد.
در این روش می توانید هر روز یک بخش را مطالعه کنید تا در انتهای هفته بتوانید مطالب را جمع بندی کنید. اما فراموش نکنید که تا یک مرحله را کامل نکرده اید به سراغ مرحله بعد نروید.

شاگرد زرنگ کلاس باشید

حتما شنیده اید که می گویند شاگرد زرنگ ها ردیف اول می نشینند، اما آیا دلیل آن را می دانید؟
شاگرد زرنگ ها به این دلیل همیشه ردیف جلو را انتخاب میکنند که به دلیل نزدیک بودن به معلم و مرکز توجه کلاس، کمتر دچار حواس پرتی شده ودرک مفاهیم و تسلط شان روی مطالب دریافتی بیشتر می شود.
اگر ردیف جلو بنشینید واین عامل مهم را رعایت کنید می توانید به راحتی این نقطه ضعف حافظه حسی را که همگی به عنوان حواس پرتی می شناسیم از بین ببرید.

با کتاب شوخی کنید

درست است که محتوای کتاب ها بسیار جدی و در کانتکستی خشک ارائه می شوند، اما شما می توانید با استفاده از تزریق حاشیه های طنزآمیز و شوخی مطالب را به شوخی هایی بین خود و هم کلاسی های خود تبدیل کنید.
حتی می توانید مطالب را به صورت شعر و با آرایه های ادبی و ریتمیک به خاطر بسپارید.
این روش کمک بسیار تاثیر گذاری به لذت بردنتان از درس خواندن می کند و باعث می شود با افزایش ترشح هورمون سروتنین و آکسی توزین مغزتان در یک محیط آرام و مثبت با بهبود عملکرد و قدرت آنالیز و به خاطرسپاری، شما را در رسیدن به اهداف تان یاری کند.

از تکنیک خودپاداش دهی استفاده کنید

آیا می دانید که مغز انسان همیشه و به طور خودکار نسبت به تشویق و پاداش، واکنش مثبت و هیجانی می دهد.
مغز انسان به گونه ای طراحی شده است که هنگام به دست آوردن چیزهای خارج از الزام و وظیفه، احساس سود و خوشحالی میکند. این احساس باعث ترشح هورمون سروتونین و آکسی توزین شده، فرایند یادگیری را لذت بخش و سود آور می پندارد.

ترشح این هورمون های شادی و لذت باعث عملکرد بهتر مغز و تقویت حافظه برای درس خواندن می شود.
شما نیز می توانید از این تکنیک برای تقویت حافظه برای درس خواندن خود استفاده کنید.
با این روش که برای مطالعه و یادگیری خود برنامه ریزی داشته باشید و اگر توانستید طبق برنامه پیش بروید و حتی المقدور اگر توانستید حتی چند ساعت زودتر از برنامه خواندن مطالب را به پایان برسانید، برای خود یک پاداش یا جایزه مانند یک نوشیدنی دلچسب، یک بستنی میوه ای، یک عصرانه خوشمزه، تماشای سریال مورد علاقه و یا حتی نیم ساعت گوش دادن به موسیقی شاد در نظر بگیرید.

پاداشی که برای خود در نظر میگیرید نباید خیلی بزرگ و دور از دسترس باشد.
سعی کنید از کوچک ترین و ساده ترین چیزها هم لذت ببرید.

تصویر سازی کنید

اگر حفظ و به خاطر سپردن اطلاعات برایتان دشوار است، یک شکل یا نمودار در موردش رسم کنید. حتی می توانید ازنقاشی تصاویربا خطوط ساده هم استفاده کنید.
اگر فرصت و مهارت این کار را ندارید سعی کنید تصویرها را به صورت ذهنی بسازید و یا تجسم کنید.
از آنجایی که حافظه تصویری قوی ترین نوع حافظه انسان ها می باشد مغز تصاویر را خیلی دیرتر فراموش می کند، این کار به شما کمک می کند مطالب درسی را بیشتر و بهتر به خاطر بسپارید.

درگیر کردن حافظه تصویری همواره به عنوان راهکاری برای بکار گیری حافظه تصویری مغز، به شما کمک می کند یک تصویر و یا عکس دائمی برای امتحانات در ذهنت تان داشته باشید.
همچنین می توانید از ماژیک ها و خودکارهای رنگی برای علامت گذاری و رنگ کردن کلمات مهم استفاده کنید و حتی رنگ ها را برای مصارف گوناگون دسته بندی کنید.
خاص بودن استفاده از این رنگ ها کمک زیادی به یادآوری مطالب می کند!

حاشیه نویسی کنید.

یکی از بهترین روش ها برای درک بهتر مطالب و به خاطرسپاری آسان آنها استفاده از تکنیک حاشیه نویسی است.
شما می توانید در حاشیه پاراگراف ها تحلیل یا نظر خود و یا خلاصه ای از آنچه در پاراگراف ذکر شده را در حد یک یا دو خط بنویسید تا با بیاد آوردن متن حاشیه و یا خلاصه نوشته شده کلیات موضوع را به خاطر بیاورید.

برای این کار حتما سعی کنید از زبان خودتان استفاده کنید و برای جمله سازی، مغز خود را به چالش بکشید.
زیرا مغز فعالیت هایی را که با چالش همراه باشد را بهتر و بیشتر ثبت و ضبط می کند.
متن های حاشیه نویسی شده می توانند به صورت عبارت های کوتاه و یا جملات خلاصه نویسی شده باشند به طوری که بتوانند در قالب کم حجم و کوتاه کاملترین پیغام را برسانند.
همچنین استفاده از دست خط و نوشته خودتان به مغزتان این امکان را می دهد که بتواند از حافظه تصویری تان کمک بیشتری بگیرید.

 

 

تقویت حافظه برای درس خواندن

تقویت حافظه برای درس خواندن

یاداشت برداری کنید

یکی از بهترین راه ها برای تقویت حافظه برای درس خواندن یاداشت برداری است.
سعی کنید یادداشت های خود را به کوتاه ترین و خلاصه ترین شکل ممکن بنویسید و اگر قصد دارید انها را تایپ کنید از ساده ترین فونت ها استفاده کنید.
زیرا مغز همواره داده های ساده را بهتر به خاطر می سپارد.

از استفاده از کاغذهای بزرگ و طرح دار جدا پرهیز کنید و سعی کنید تنها داده تصویری که از طریق یادداشت ها به مغزتان می دهید داده های درسی باشند.
می توانید این یاداشت ها را بر روی دیوار اتاق یا روی کمدتان و یا هر جایی که در حین رفت و آمد در تیررس چشمانتان  باشد بچسبانید تا هر بار که چشمتان به آنها می افتد مطالب در ذهنتان مرور
شود و با استفاده از قدرت حافظه تصویری سریع تر به حافظه بلند مدت تان انتقال یابد.

برای جذاب کردن یاداشت هایتان می توانید ازخودکارها و یا کاغذها با رنگ های مختلف استفاده کنید.
رنگ ها با تحریک سنسورهای ذهنی به بهبود عملکرد مغز کمک می کنند.
برنامه های مختلف نرم افزاری نیز وجود دارند که می توانند به یاداشت مطالب کمک تان کنند و با ذخیره فایل های یادداشت شده در صفحه اصلی گوشی موبایل و یا لپ تاپ و قرار دادن انها در تیررس چشمان تان باعث مرور ناخوداگاه یادداشت ها شوند.

ضبط کنید

همانطور که قطعات موسیقی را با شنیدن و تکرار شنیداری آن حفظ می کنید، می توانید محتوای کلاس های خود را هم ضبط کنید و سپس با گوش دادن مجدد به آنها به انتقال مطالب آموخته شده از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت کمک کنید.
این تکرار و تمرین نه تنها باعث تقویت حافظه و ماندگاری بیشتر مطالب می شود بلکه می تواند درصد بالایی از سوالات و ابهامات تان را بدون شک و شبهه و به راحتی حل کند.

فلش کارت خود را بسازید

فلش کارت ها حاوی اطلاعات کوتاه و بسیار مهمی هستند که می توانند در مدت زمان کم، به مرور کلی و جامع مطالب و یاداوری آنها بپردازند.
لذا با توجه به مطالبی که برایتان مهم هستند و یا اولویت مطالبی که مشکلِ به خاطر سپاریشان، درگیرتان کرده می توانید برای خودتان فلش کارت بسازید.
فلش کارت ها با توجه به کوچک بودن و حمل آسان، منابع کمک آموزشی بسیار مفیدی محسوب می شوند.

ماهیت فلش کارت ها این امکان را به شما می دهد که همیشه آنها را به همراه داشته باشید و از زمان های غیر مفید خود که در انتظار وسیله نقلیه و یا در حال طی مسیر هدر میرود استفاده بهینه داشته باشید.
می توانید از فلش کارت ها برای مرور و حفظ کردن مفاهیم، تعاریف، فرمول ها و نمودارها استفاده کنید.

برای دانش آموز خوب بودن، معلم خوبی باید باشید

مطالعات نشان می دهد زمانی که مطلبی را به دیگران یاد می دهید، مطالب واضح از مطالب مبهم جدا می شوند و شما به راحتی می توانید نقاط ضعف خود را تشخیص داده و اقدام به رفع آنها کنید.
همچنین بیان مطالب برای شخص دیگر باعث تکرار و مرور عمیق تر آنها شده و به ماندگاری بیشتر آنها در حافظه بلند مدت کمک تاثیرگذاری می کند.
اگر شرایط آموزش مطالب به شخص دیگر را ندارید، می توانید با صدای بلند به خودتان و یا یک عروسک این آموزش را انجام دهید. این کار تاثیر فوق العاده ای در تقویت حافظه برای درس خواندتان دارد.

مطالعه مفید با استراحت

بر خلاف باور عموم مطالعه مداوم و یک پارچه بدون استراحت، کمترین میزان بازدهی را به خود اختصاص می دهد.
مفیدترین زمان مطالعه وقتی است که بعد از یک مطالعه ۴۵ تا ۶۰ دقیقه ای، ۱۰ دقیقه به مغز خود استراحت دهید تا مطالب جدید دریافتی را پردازش و مدیریت کند.
عدم اختصاص این زمان باعث تلنبار شدن عجم عظیمی از مطالب جدید در مغز و درنتیجه دریافت مدیریت بسیار غلط در مورد آنها می شود.
این استراحت کوتاه تاثیر چشمگیری در افزایش تمرکز و تقویت حافظه برای درس خواندن دارد.
فراموش نکنید که کیفیت را هیچ  گاه قربانی کمیت نکنید.

 

تقویت حافظه برای درس خواندن

تقویت حافظه برای درس خواندن

از مکان های مختلف استفاده کنید

ممکن است عادت داشته باشید در یک اتاق خاص و یا پشت میز خصوصی تان درس بخوانید و این عادت را هر روز تکرار کنید به امید اینکه آن محل به افزایش تمرکزتان کمک می کند.
اما ایا می دانید تکرار زیاد باعث احساس فرسودگی و خستگی در مغز می شود؟
برای کاهش این حس منفی گاهی مکان مطالعه خود را تغییر دهید.
این کار به حفظ تدریجی اطلاعات کمک بسیار زیادی می کند.

اما توجه کنید محل جدیدی که انتخاب می کنید راحت و به دور از جذابیت های پریشان و پرت کننده حواس باشد تا بتوانید به خوبی تمرکز داشته باشید.
حدالامکان از نشستن در محل های پر رفت و آمد و مکان هایی که زاویه دید خوبی نسبت به تلویزیون و یا بیرون از پنجره دارند خودداری کنید.
علاوه بر این جایی که انتخاب می کنید باید دارای نور و اکسیژن کافی باشد زیرا نور کم و نبود اکسیژن کافی نتیجه منفی در فرایند درس خواندن دارد.

توضیح کامل این که نور کم و ناکافی باعث خستگی زودرس در چشم ها می شود و ادامه روند یادگیری را با مشکل روبرو می کند.
همچنین کمبود اکسیژن و نرسیدن میزان کافی از آن به سلول های مغزی باعث به وجود آمدن احساس خواب آلودگی و خمیازه های مکرر می شود که منجر به کاهش تمرکز و پایین آمدن بازدهی می گردد.
لذا انتخاب محلی که دارای نور خوب و اکسیژن کافی باشد برای تقویت حافظه برای درس خواندن اهمیت بسیار زیادی دارد.

تضعیف حافظه با بیدار ماندن شب امتحان

حتما شنیده اید که در حین خواب قسمت هایی از بدن انسان بیدار می مانند و حتی بعضی از قسمت های بدن ما فقط در طول شب فعالیت می کنند که نداشتن خواب شبانه و یا بی نظمی در خواب می تواند اثرات بسیار منفی بر روی آنها بگذارد و بدن را با مشکلات جدی روبرو کند.
کم نیستند تعداد افرادی که شب امتحان تا صبح بیدار می مانند و درس می خوانند، به امید اینکه با ایجاد فاصله کم بین زمان مطالعه و زمان امتحان به تقویت حافظه خود برای امتحان کمک کنند.

اما آیا می دانستید که با این کار شما فرصت پردازش و مدیریت اطلاعات را از مغز خود می گیرید؟
برای تقویت حافظه برای درس خواندن بدن شما به خواب کافی و با کیفیت نیاز دارد تا مطالب جدیدی که آموخته اید را جذب و نگهداری کند.
خواب کافی به طور میانگین ۶ تا ۸ ساعت در نظر گرفته می شود که به گفته محققان در صورتی از کیفیت لازم برخوردار می شود که در طول شب باشد.
توجه کنید که خواب روزانه به هیچ وجه نمی تواند جایگزین خواب شبانه شود.

همچنین خواب کافی باعث بالا رفتن حس آرامش و کاهش هورمون کورتیزول که همان هورمون بدنام استرس می باشد می شود.
پس، از این به بعد سعی کنید شب امتحان زودتر بخوابید و با یک شب خواب خوب به تقویت حافظه  برای درس خواندن تان کمک کنید.

ادکلن بزنید

هرچند روش عجیبی به نظر می رسد اما باید بدانید استفاده از عطرها و ادکلن های خاص به تقویت حافظه شما برای درس خواندن کمک شایانی می کند.
مکانیزم این فرایند بدین صورت است که مغز انسان نسبت به محرک های حسی به سرعت واکنش نشان می دهد.
محرک های حسی در هر زمان و مکانی و در هر کانتکستی وجود دارند و با ایجاد حاشیه های حسی به جذاب بودن محتوا کمک می کنند.

مثلا در مدرسه ممکن است یکی از معلم های ما از ادکلنی بسیار خوشبو استفاده کند و همان روز محتوای درسی ما صرف افعال عربی باشد.
مغز با استشمام بوی ادکلن و دریافت این محرک حسی قوی، فرایند یادگیری را بسیار لذت بخش می پندارد و با حسی مثبت آماده پذیرش مطالب جدید می شود.
جالب است بدانید هر بار با استشمام همان بو، مغز شما به راحتی می تواند محتوای تدریس شده در آن جلسه را به خاطر بیاورد.

برای مطالعه گروه تشکیل دهید

وجود استرس و اضطراب قبل از امتحان غیر قابل انکار است و تاثیری که این حس منفی در حافظه و قدرت یادگیری ما می گذارد نیز غیر قابل چشم پوشی است.
اما همیشه بودن در جمع افرادی که دوستشان داریم و ترجیحا افرادی که مانند ما درگیر و نگران یک واحد درسی خاص هستند می تواند از استرسمان بکاهد.
مطالعه گروهی با دوستانی که ترجیحا دارای سطح علمی بالاتری هستند و بحث و بررسی مطالب با اعضا گروه، باعث رفع مشکلات و ابهامات و افزایش حس تسلط بر مطالب و ادراک می شود.

همچنین حضور در چنین جمع هایی به دلیل بالا بودن حس شوخ طبعی و شیطنت های دانش آموزی باعث بهتر شدن فضای درسی و افزایش حس لذت درس خواندن می شود.
مباحثه و صحبت پیرامون مطالب هم باعث می شود داده های آموزش از طریق سنسورهای مختلف دیداری و شنیداری وارد مغز شده و شانس ثبت و  ضبط ماندنشان بیشر شود.
فراموش نکنید آشنایی با تکنیک های مختلف درس خواندن اعضای گروه هم به شما کمک می کند اشکالات روش مطالعه خود را بشناسید و سریع تر نسبت به رفع شان اقدام کنید.

دروس محاسباتی استثنا هستند

قبلا گفتیم که می توان از تکنیک های مرور ذهنی و تندخوانی برای مدیریت بهتر زمان و تقویت حافظه استفاده کرد.
اما این روش ها برای دروس محاسباتی مانند ریاضی و فیزیک مناسب نیستند.
برعکس، در دروس محاسباتی از استفاده از تکنیک های مرور ذهنی به شدت پرهیز کنید و سعی کنید همیشه یک صفحه کاغذ و یک خودکار همراه داشته باشید تا تمام مسیر حل مسئله و محاسبه را بر روی کاغذ طی کنید.

در حالی که طی مسیر ذهنی به علت ابهام و نبود وضوح لازم باعث ناقص ماندن فرایند یادگیری می شود، نوشتن و محاسبه بر روی کاغذ به طور کامل باعث می شود نکات مبهم واشکال دار شناسایی شده و سریع تر رفع شوند.
این کار باعث می شود مطالب به دلیل کامل و مفهوم بودن، بیشتر و بهتر در حافظه مان بمانند.

مرور دوره ای داشته باشید

بسیاری از دانش آموزان در فرایند مطالعه و درک مفاهیم مسیر درستی را طی می کنند و به خوبی با توانایی ها و قابلیت های ذهن خود آشنا هستند.
آنها می دانند چگونه مطالعه کنند و چطونه انرژی خود را در طول مطالعه بالا نگه دارند.
اما بعد از پشت سر گذاشتن این مسیر سخت و درست در نقطه پایانی مسیر به علت عدم تمرین و تکرار کافی، بازدهی نامطلوبی در امتحانات دریافت می کنند.

فراموش نکنید که مسیر پسایادگیری مانند خود مسیر یادگیری بسیار مهم می باشد و در صورت هر گونه کوتاهی و اجحاف از جانب ما در این مرحله، انرژی و زمان صرف شده برای کل مسیر یادگیری به هدر خواهد رفت.
برای جلوگیری از این مشکل در بازه های زمانی ۳روزه، یک هفته ای، و ماهانه مطالب را یکبار مرور کنید تا به حافظه بلند مدت منتقل شوند.
یکی از بهترین راه های تمرین و تکرار، پاسخ به سوالات مشابه قبلی است. مثلا اگر خود را برای آزمون زبان انگلیسی آماده می کنید که قرار است به صورت چند گزینه ای برگزار شود می توانید از کتاب های تست و یا آزمون های آنلاین مشابه سازی شده استفاده کنید تا هم یک بار فرایند آزمونی برایتان بازسازی شود و هم با فکر کردن به جواب ها و مطالعه سوالات مطالب برایتان مرور شود.

این کار باعث می شود ذهن تان تمرین خوبی برای بازیابی اطلاعات به شیوه مشابه داشته باشد.
و مطالب ذخیره شده در حافظه بلند مدت پر رنگ تر شده و صیقل یابند و به طور دائم در ذهن تان بمانند.

فیلم ببینید

یکی از بهترین راه ها برای کسب اطلاعات و یادگیری تماشای فیلم می باشد.
فیلم به دلیل استفاده همزمان از داده های سمعی و تصویری منبع بسیار خوبی برای نهادینه کردن داده های اطلاعاتی می باشد.
به علاوه فیلم ها به علت به کار گیری حافظه تصویری به راحتی می توانند اطلاعات را از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل کنند.

می توانید برای برخی دروس مانند جغرافیا، تاریخ، ادبیات و حتی شیمی از انواع فیلم های علمی، تاریخی و ادبی استفاده کنید.
خوشبختانه امروزه کانال های تلویزیونی موضوعیِ بسیاری فعال هستند که می توانند فیلم های مفیدی را بدون هزینه در اختیارتان قرار دهند.
سایت یوتیوب هم با امکان جستجوی موضوعی این امکان را به شما می دهد که به کوتاه ترین و به روزترین فیلم ها دسترسی پیدا کنید.

به مغز خود غذای خوب بدهید

مغز انسان بسان ماشینی است که نیازمند سوخت رسانی است.
نوع سوخت تاثیر مستقیم بر عملکرد آن دارد ودر صورت استفاده ازسوختی با کیفیت پایین، بخش موتور آن دچار مشکل اساسی و حتی توقف کامل می شود.
مغز نیز همانند ماشین نیازمند سوخت و غذای خوب می باشد.مواد موجود در غذا مانند ویتامین ها، پروتئین، کربوهبدرات ها و مواد معدنی باعث بهبود عملکرد مغز و سلول های مغزی و همچنین تقویت حافظه برای درس خواندن می شوند.

کلسیم به عنوان مهم ترین ماده معدنی برای عملکرد مغز شناخته می شود.
کلسیم منبع اصلی انرژی مورد نیاز پیام رسانی سلول های عصبی و همچنین تنظیم کننده سیستم انتقال پیغام های این بخش است.
کمبود کلسیم باعث تحریک پذیری بیشتر سلول های عصبی و کاهش تمرکز و تضعیف حافظه می شود.

درمیان ویتامین ها، ویتامین های گروه ب به خاطر نقشی که در کنترل و عملکرد سلول های عصبی دارند از اهمیت ویژه ای برخوردارند و کمبود این ویتامین ها باعث اختلالات عصبی جدی و تضعیف عملکرد ذهن و حافظه می شود.
غلات، کربوهیدرات ها، اجیل و حبوبات منابع بسیار غنی از این خانواده ویتامین ها می باشند.
اما برای جذب ویتامین های گروه ب، بدن به حجم معینی از منیزیم نیاز دارد و مصرف هر گونه مکمل ویتامینی بدون منیزم عملا کاری بیهوده است.

ویتامین ث نیز یک آنتی اکسیدان بسیار قوی می باشد که محل تجمع آن در مغز است.
این ویتامین ضروری از مغز در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کند.
متاسفانه سیستمی برای ذخیره ویتامین ث در بدن وجود ندارد و ما باید روزانه ۹۰ میلی گرم از آن را از طریق خوراکی های غنی جذب بدن مان کنیم.

همچنین تحقیقات نشان داده است که ضعف قدرت ادراکی و زوال عقل با کمبود ویتامین دی رابطه مستقیم دارد و هرچه ذخیره بدن از این ویتامین کاهش می یابد، قدرت ادراکی و تحلیل اتفاقات نیز به میزان چشمگیری کاهش می یابد.
صبحانه به عنوان مهمترین وعده غذایی می تواند آنچه را که مغزتان برای شروع یک روز نیاز دارد در اختیارتان قرار دهد.
هرگز خوردن صبحانه را نادیده نگیرید و حدالامکان سعی کنید از انواع مغز ها مخصوصا گردو به همراه پنیر، خرما، کشمش، عسل به همراه یک لیوان شیر که منبع بسیار غنی کلسیم می باشد استفاده کنید.
جمع بندی این موضوع نشان می دهد برای تقویت حافظه برای درس خواندن خیلی بیشتر از آنکه تصور می کنیم باید به کیفیت تغذیه و غذایی که می خوریم توجه داشته باشیم.

با یک دست فقط یک هندوانه بلند کنید

مغز انسان به گونه ای طراحی شده است که در صورت انجام همزمان چند کار، دچار پراکندگی و غیرمتمرکزشدن تمرکز و توجه می شود و با اصطکاک به وجود آمده در فرایند انتقال اطلاعات در طول مسیر باعث هدر رفت حجم بالایی از انرژی می شود.
مثلا ممکن است در حالی که در اینترنت جستجو می کنید و یا حساب های اینترنتی خود را چک می کنید سعی در حفظ کردن یک قطعه شعر و یا یک فرمول محاسباتی داشته باشید.

در عین حال که در طول این فرایند ازادامه مطالعه خیلی زود خسته و بی انگیزه می شوید ممکن است تصور کنید فرایند مطالعه و یادگیری انجام گرفته است.
اما سر جلسه امتحان با مشکل جدی در به خاطر آوردن آن بخش روبرو شوید.
لذا برای داشتن تمرکز بیشتر و بهتر و تقویت حافظه برای درس خواند از انجام هم زمان چند کار به شدت بپرهیزید و حدالامکان سعی کنید در یک زمان فقط بر روی انجام یک کار تمرکز کنید.

استفاده از تکنیک های جانبی مانند تقویت حافظه

در حالی که عصر حاضر به عصر دیجیتال و هوشمندی معروف شده و انسان ها روزانه زمان بسیار زیادی را به استفاده از تکنولوژی و وسایل ارتباط جمعی و هوشمند اختصاص می دهند، آمار مطالعه و نتایج آزمون های مدارس خبر از کاهش چشمگیر زمان اختصاصی به مطالعه می دهند.
همچنین با همه گیر شدن فیلم های کوتاه اینستاگرام و داستان های به اشتراک گذاری شده، صبر انسان ها برای حصول نتیجه و انجام کارها به شدت کاهش یافته است و اغلب تمایل دارند در مدت زمان کمتر از چند دقیقه مسیر طولانی انجام کارها را طی کرده و به نتیجه نهایی برسند.

همچنین تغییر ماهیت کسب اطلاعات از نسخه چاپی به نسخه دیجیتال باعث شده بتوانیم در حداقل زمان به جدیدترین و به روزترین اطلاعات موجود در نقاط مختلف جهان دست پیدا کنیم. اما پردازش  و مطالعه این حجم از اطلاعات هم به سرعتی معادل و یا هم سطح نیاز دارد تا بتواند داده ها را تجزیه تحلیل کند.
در واقع می توان گفت اصل حصول نتیجه در کمترین زمان ممکن تبدیل به یکی از اصول اساسی زندگی در عصر حاضرشده است که همگی مجبور به تبعیت از آن هستیم.

شاید برای افزایش سرانه مطالعه و مدیریت زمان برای درس خواندن استفاده از تکنیک های تندخوانی و تقویت حافظه یکی از موثرترین راه ها برای مهار مشکل کمبود وقت باشد.
این تکنیک ها به شما کمک می کنند علاوه بر داشتن تمرکز بالا، بتوانید مطالب را با سرعت بالا و کیفیت ادراکی خیلی خوب مطالعه کرده و یاد بگیرید.
اما فراموش نکنید که استفاده از این تکنیک ها هم مانند هر مبحث دیگری شرایط مخصوص خود را دارد و نباید انتظار داشت نتیجه برای همه افراد یکسان باشد.

شاید علاقه افراد به یادگیری مهمترین عامل تاثیرگذار در این مسئله باشد. به این معنی که خود فرد تمایل داشته باشد سرعت خود را برای یادگیری و مطالعه بالا ببرد و با اشتیاق و علاقه این فرایند را دنبال کند.
از سوی دیگر هر آموزشی نیاز به تغییر دارد و برای نتیجه گیری از هر سیستم آموزشی نیاز است که افراد تغییر پذیر باشند و اجازه اعمال تغییر را از سوی سیستم اموزشی بدهند.
لذا برای نتیجه گیری از سیتم های تندخوانی باید با علاقه به استقبال تغییرات پیش رو برویم تا در مسیر استفاده از تندخوانی برای تقویت حافظه برای درس خواندن موفق شویم.

 

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *